Podwójny Mistrz Europy!

W dniach 04-09.08.2018 w Pardubicach (Czechy) odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy IBSA w bowlingu.

W szeregach Polskiej Reprezentacji Narodowej wystąpił m.in. nasz klubowicz Zbigniew Strzelecki.

Zbyszek zdobył Mistrzostwo Europy w dwóch kategoriach: indywidualnie w B3,  w kategorii par B1&Bx, oraz brązowy medal w konkurencji Team-Trios, a dodatkowo w kategorii All B3 uplasował się na drugim miejscu.

 

Na tych Mistrzostwach Polacy zdobyli 13 medali i zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 

Krzysztof Olesiński, trener polskiej kadry osób niewidomych i słabowidzących, zrelacjonował tą imprezę i wielki sukces Polaków:

Miałem zaszczyt i przyjemność jako trener reprezentacji uczestniczyć w w/w zawodach i przeżywać niezapomniane chwile którymi chciałem się z wami podzielić.

Osoby niewidome i słabowidzące to wyjątkowe osoby które sport traktują z wielką pasją i charyzmą. Chciałbym aby wszyscy z taką pasją i zaangażowaniem podchodzili do treningów czego mogłem doświadczyć jako trener na zgrupowaniach poprzedzających OME.

Bowling w ich wykonaniu nie różni się niczym od tego który uprawiają osoby dobrze widzące. Oczywiście wskazówki i przekaz siłą rzeczy czasem musi się różnić ponieważ wizualizacja jest ograniczona i należy zastosować inne formy przekazu. Efekt końcowy już niczym się nie różni jak wspomniałem od osób dobrze widzących.

4 dni rywalizacji w doborowym towarzystwie innych reprezentacji. Jak już wspomniałem były to Otwarte Mistrzostwa Europy aby umożliwić start zawodników z poza europy takich jak Japonia, Singapur, Hong Kong. Ponadto wystąpiły reprezentacje Finlandii, Izraela, Czech i Polski.

Zawody odbyły się w następujących konkurencjach: singli, par, team -trójki oraz All events. Zabrakło konkurencji czwórek w której mogliśmy zdobyć kolejne medale.

Jak wspomniałem wszystkie zawodniczki i zawodnicy zasłużyli na najwyższy podziw, ale osoba Zdzisia (Generała) Kozieja wymaga specjalnego wyróżnienia. Zdzisiu jest osobą całkowicie niewidomą, a jego zamykania ramek i dobijania w tym tak znienawidzonej przez wszystkich 10-tki mogą mu pozazdrościć osoby w pełni widzące.

Na zawody pojechaliśmy bardzo dobrze przygotowani technicznie, mentalnie jak i sprzętowo. Wszyscy zawodnicy otrzymali nowe kule Storm/Soniq oraz Storm/Marvel które rewelacyjnie się sprawdziły o czym świadczą osiągnięte wyniki i medale.

Zawody zorganizowane w sposób dobry choć mieliśmy zastrzeżenia co do odległości z  hotelu na kręgielnie ok 30 km i transportu. Kręgielnia przygotowana wzorowo i obyło się bez żadnych poważniejszych awarii.

Jako trener jestem dumny ze swoich zawodników a ich wyniki świadczą same za siebie, że warto ciężko trenować aby potem były tego takie rezulaty jak poniżej:

Nasza reprezentacja wystąpiła w następującym składzie:

Dorota Kurek, Honorata Borawa, Jadwiga Rogacka, Zdzisław Koziej, Szczepan Polkowski, Mieczysław Kontrymowicz, Stanisław Stopierzyński oraz Zbigniew Strzelec.

Po pierwszym dniu.

Złoty medal single – Zbigniew Strzelecki

Srebrne medale single – Dorota Kurek i Zdzisław Koziej.

Brązowy medal single- Mieczysław Kontrymowicz.

Kolejny dzień zmagań na Mistrzostwach Europy IBSA uwieńczone dwoma kolejnymi medalami.

W kat par B1&BX

Złote medale zdobyli: Zdzisław Koziej / Zbigniew Strzelecki

W kat. par B2&B2

Srebrne medale zdobyli: Mieczysław Kontrymowicz / Stanisław Stopierzyński

Konkurencja All event:

Kat.B1

Złoty medal – Zdzisław Koziej.

Kat.B2

Złoty medal – Mieczysław Kontrymowicz

Brązowy medal – Stanisław Stopierzynski

Kat.B3 mężczyźni

Srebrny medal – Zbigniew Strzelecki

Kat.B3 kobiety

Brązowy medal – Dorota Kurek

Konkurencja team – trios

Złoty medal drużyna w składzie : Zdzisław Koziej / Mieczysław Kontrymowicz / Stanisław Stopierzyński.

Brązowy medal drużyna w składzie: Szczepan Polkowski / Jadwiga Rogacka / Zbigniew Strzelecki

W sumie 13 medali:

5 złotych medali

4 srebrne medale

4 brązowe medale

Polska w ogólnej klasyfikacji medalowej bezapelacyjnie na 1 miejscu !!!

W imieniu własnym jako trenera naszej Kadry Polski PZK SNNiS chciałem bardzo podziękować wszystkim zawodnikom za włożoną pracę na zgrupowaniach i w trakcie zakończonych Mistrzostw Europy. Wielka satysfakcja i duma z tego co wspólnie osiągnęliśmy napawa optymizmem i daje motywację do dalszej pracy. Ponadto podziękowania dla Zarządu PZK oraz SNNiS za umożliwienie przygotowań które doprowadziły do takich sukcesów na OME IBSA.

Dziękuję również Maćkowi Kwiatkowskiemu za pomoc podczas ME.

Pozdrawiam wszystkich którzy za nas trzymali kciuki i do zobaczenia na torach.

Krzysztof Olesiński

 

 

   Send article as PDF